Drożdżówki z makiem

Najlepsze drożdżówki jakie udało mi się do tej pory zrobić.
Po prostu rozpływają się w ustach, a cały sekret tkwi w... domowej masie makowej!
Już chyba nigdy nie skorzystam z gotowej masy kupionej w sklepie.
Jeżeli kupimy mielony mak to pracy przy domowej masie makowej za wiele nie ma a efekt jest niepowtarzalny.
DROŻDŻÓWKI Z MAKIEM
Składniki (ok. 12 sztuk):
-75 g masła
-260 ml mleka
-25 g świeżych drożdży lub 12 g suchych
-szczypta soli
-70 g cukru
- 500 g mąki pszennej

Masa makowa:
-150 g suchego mielonego maku
- 40 g rodzynek
-20 g posiekanych orzechów włoskich
- 3 łyżki płynnego miodu
- 1 łyżeczka aromatu migdałowego
- 1 łyżeczka miękkiego masła
- skórka otarta z 1 pomarańczy

Dodatkowo:
- 1 jajko
- lukier

*** Można skorzystać z gotowej masy makowej, ale należy odcisnąć nadmiar wody.

Sposób przygotowania:
1. Do miseczki dodać rozkruszone drożdże, łyżkę cukru oraz 3 łyżki mleka i zalać połową letniego mleka (zbyt wysoka temperatura mleka zabije drożdże). Wymieszać do rozpuszczenia się drożdży. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, na około 15 minut.
2. W rondelku roztopić masło.
3. Do miski wsypać resztę mąki, cukru, mleka oraz sól i wyrobić ciasto, pod koniec dodając roztopione, przestudzone masło. Wyrabiać ciasto odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, odstawić miskę w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (na około 1- 2 godziny).
4. W tym czasie mak zalać wrzącą wodą do przykrycia (jeśli cała woda wsiąknie, uzupełnić), odstawić do wystygnięcia. Następnie odsączyć z nadmiaru wody za pomocą lnianej ściereczki.
5. Do tak przygotowanego maku dodać pozostałe składniki i wymieszać. (Niewykorzystaną masę makową można zamrozić lub przechowywać kilka dni w lodówce!)
6. Wyrośnięte ciasto wyjąć na powierzchnię oprószoną mąką, ponownie krótko wyrobić. Rozwałkować na placek o wymiarach około 30 x 50 cm. Posmarować ciasto makowym nadzieniem i zwinąć w roladę, którą pokroić na kawałki o grubości 3,5 cm.
7. Ułożyć je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w sporych odstępach. Trzonkiem drewnianej łyżki nacisnąć wzdłuż środka każdego odciętego kawałka, aby jego boki uniosły się do góry. Odstawić pod przykryciem do wyrośnięcia na 10 - 15 minut.
8. Przed samym pieczeniem posmarować roztrzepanym jajkiem. Piec w temperaturze 190ºC przez około 15 minut. Wyjąć i wystudzić na kratce. Można polukrować, choć nie jest to koniecznie.

You Might Also Like

0 Comments